Wednesday, October 7, 2020

Чому люди тупі? Психологія дурості

Чому люди тупі? Психологія дурості
Кращі книги про швидкочитання (промо-лінк)

Кращі цитати та нотатки з книги:

"Дурень полює зграєю і думає стадом"

"що більше ви намагатиметесь змінити дурня, то сильнішим його робитимете: він буде вельми задоволений відчувати себе жертвою, яка непокоїть, а тоже, має рацію."

"намагаючись поліпшити дурня, ви не тільки зазнаєте невдачі - ви його підсилюєте і наслідуєте... Боротися з дурістю - тільки зміцнювати її"

"якщо великі розуми зустрічаються, то дурні зіштовхуються"

"Дурень стверджує... розумний сумнівається... мудрий розмірковує. (Аристотель і... Серж Чиккотті)"

"Дурень вирізняється здатністю вірити в бозна-що, від теорій змови до впливу Місяця на поведінку, не оминаючи гомеопатію..."

"Якщо його (дурня) зупиняє поліція за перевищення швидкості - не пощастило. Він нездатний зрозуміти, що "щастить" - тільки спосіб дурня тлумачити ймовірність"

"дурень, який ніколи не тримав собаки, розповідатиме тобі, як виховувати твого... Даннінг і Крюгер пояснювали цей ефект тим, що некваліфікованій особі в деяких ситуаціях важко оцінити свої реальні можливості. Ба більше: за висновками цих психологів, необізнана особа не тільки схильна переоцінювати власний рівень компетентності, вона також нездатна розпізнати вміння тих, у кого вони є."

"По-перше, ми обладнані радаром на дурість - ефектом негативності. Це наша схильність приділяти більше уваги, надавати більше ваги, виявляти більшу цікавість до негативних речей, ніж до позитивних. Ефект негативності має суттєвий вплив на погляди людей, їхні упередження, стереотипи, дискримінацію та забобони... цей ефект негативного приводить до того, що ми помічаємо більше наміру за негативною подією, ніж за позитивною... По-друге, зауважмо, що дослідження виявили фундаментальну помилку атрибуції: спостерігаючи за людино, ми пов'язуємо її поведінку радше з її глибинною природою, ніж із впливом зовнішніх факторів."

"колективний розум має зворотний бік - колективну дурість. У групі наша розпізнавальна здатність може бути суттєво зменшена: знамениті досліди групових норм, проведені психологом Соломоном Ашем, вже давно засвідчили це. Якщо більшість обстоює явно хибну й дурнувату теорію, цього досить, щоб привернути решту внаслідок ефекти конформізму."

"Легковірність - це форма дурості, властива дитинству."

"- 2016 року ви присвятили книжку загрозам у разі обрання Дональда Трампа. Ви його вважаєте граничним мудем чи він розумніший?
- Так, Дональд Трам - граничний мудь, гіпермудь, коли хочете. Я розумію під цим мудя, що не має собі рівних, оволодіння мистецтвом мудизму якого навіює водночас повагу і захоплення."

"Продукування ахінеї, на відміну від простої дурості, - це дурість другого рівня: вона усвідомлює цінність правди й знань, але не визнає й не практикує їх. Ось цому це радже не брехня, а форма обдурювання, яку ми зустрічаємо майже постійно в публічних виступах, як у політиці."

"ахінею можна вважати найвищим ступенем глупоти"

"Як казав Шамфор: "Безумство - це на три чверті глупота""

"глупота пересатє бути властивістю окремого типу особистостей, як це було ще в 17-18 століттях, і стає насправді колективною і масовою. Ахінея, що була ендеміком преси, стала пандемією в ЗМІ, в інтернеті й соціальних мережах, які поширюють її в таких масових дозах, що воан зробилась політичною силою."

"ліки проти хвороби глупоти не у відмові від розуму. Вони - критичному мисленні, яке усвідомлює свої межі."

"Теорія прагматичних схем міркування Ченга і Голіока. Ми міркуємо на підставі знань, здобутих на досвіді, та в умовній формі (на зразок "якщо ... то ...")"

"Теорія ментальних моделей Джонсона-Лерда. Ми міркуємо не на підставі простих логічних правил, а на підставі уявлень, які ілюструємо прикладами чи контрприкладами"

"Ярмарок упереджень (і евристик): евристика репрезентативності; евристика прив'язки\корегування: поганий орієнтир в тумані; евристика доступності: найгаласливіший має рацію; неприйняття втрати: "тримай" краще за "втратиш"; рамкове упередження: напівповний чи напівпорожній?; підтверджувальне упередження; упередження ретроспективи: як так і казав; упередження авторитету: "ефект білого халатку"; упередження самовдоволення; ілюзія причинності; ефект гало: хто вкрав яйце, вкраде й курку."

"незнання - це не дурість. Незнання - це потужний двигун знань, за умови, що людина знає про свій брак знань."

"Щоб здолати дурість, ми зацікавлені в тому, щоб її викрити, а отже, й назвати. Тому немає нічого поганого в тому, щоб уживати характеристику "дурість" щодо себе. Якщо вона свідчить про сором за визнану хибу в міркуваннях, це доказ усвідомлення, а отже, і перший крок до виправлення."

"- Які великі завдання мала б поставити собі психологія сьогодні?
- Не думаю, що варто ставити науці завдання. Це було б марнуванням часу, бо ми не маємо жодного уявлення про те, що станеться."

"Когнітивне упередження - це систематична помилка в міркуваннях: на зразок оптичних ілюзій, навіть коли ми знамєо про підступ, однаково щоразу попадаємось."

"Хізер А. Батлер: "Критичне мислення - це не розум, попри те що їх часто плутають. Критичне мислення - це комплекс когнітивних навичок, який дозволяє нам раціонально мислити залежно від мети, і готовність використовувати ці вміння, коли треба. Критичне мислення гнучке, воно потребує доказів, щоб повірити, й розпізнає оманливі спроби переконати себе. Критичне мислення означає здатність долати різні когнітивні упередження.""

"дурень - це той, кому бракує емоційного інтелекту і хто обманюється щодо себе й не жаліє інших через свій егоцентризм. Цей опис близький до нарцисичного розладу особистості, прояви якого я простежую в робочих і любовних стосунках, а також у соціальних мережах."

"перш ніж найняти когось на підприємство, в установу чи в університет, хоч яка блискуча в нього біографія, слід переконатися, що він не мудь."

"Найбільші медійні маніпулятори - це самі медія!"

"Згадаймо випадок Дональда Трампа. Упродовж виборчої кампанії брак ввічливості став важливим фактором його політичного успіху. Він не приховував своїх недоліків. Хизувався своєю незрілістю, своєю нарцисичною вразливістю, удавав із себе велику дитину, що так і не виросла й не нажила моральної свідомості. Його брехня, його ексгібіціонізм, непослідовність і поза великого забіяки спокусили людей. Багато американців з різним соціальним статусом упізнали себе в його невихованості, в його ненависті, екстравагантній поведінці, спрощених ідеях, в його маніхействі, теоріях змови, расизмі й одержимості виличчю Америки."

"книжки "Мистецтво вибору (The Art of Choosin, 2010), Шини Лінгар. Ця книжка показує парадокс нашого суспільства споживання: труднощі через надмір вибору""

"найбільше глупство - це вважати себе розумним"

"кожен з нас здатний будь-якої миті сказати дурницю чи глупство, ви, я і всі решта."

"Геній може мати свої межі, але дурість безмежна (Альберт Ейнштайн)"

"Дурість - це фоновий шум мудрості."

"Я був одним з найпалкіших борців за справжню, пряму демократію. Нарешті вона існує! Це соціальні мережі. Народ має в них таке ж право слова, як будь-хто... Ми не уявляли, що впровадження такої прямої демократії проявить дурість трьох чвертей її користувачів! Такі масштаби пригнічують."

"Емоція - це стиснутий інтелект. Що ви розумніший, то на складніші емоції ви здатні. Годі вже протиставляти емоції розуму. Той, хто тренує свій розум, переживає складніші емоції, ніж той, хто не тренує. Тренуйте свій розум!"

"колись був смак до гри в шахи, справжній інтелектуальний спорт, олімпійський вид спорту, що свідчить про те, що розум можна тренувати, як решту м'язів."

"музиці потрібен фон, щоб зазвучала мелодія. Так само дурість - це лише фоновий шум, який дозволяє здобути трохи мудрості."

No comments:

Post a Comment

Мета. Процес безперервного вдосконалення

Нотатки з книги: “Ця книжка є спробою показати, що ми можемо описати дуже невелику кількість припущень і використовувати їх для пояснення д...