Friday, April 30, 2021
Історія України від діда Свирида. Книга третя (Дід Свирид)
Readlax: тренування пам'яті (промо-лінк)
Нотатки з книги:
"... украли у 1392 році Острівську угоду... ознаменувала завершення понад півстолітньої війни за галицько-волинську спадщину (1340-1392). Тривала суперечка між ВКЛ та Польщею за землі Королівства Русі закінчилася тим, що Галичина відійшла до Польської корони, а Волинь - до ВКЛ... ВКЛ відстояло свою державну незалежність, зберегло право мати власну армію, свої закони, звичний поділ на удільні князівства, бюджет і податкову систему. Сам же Вітовт Кейстутович офіційно визнавався главною держави, великим князем литовським, але ... на правах особистої васальної залежності від свого двоюрідного брата, польського короля Владислава II Ягайла."
"Смоленщина - то етнічна білоруська земля, де навіть на початку XX століття переважали ще білоруські говірки"
"в умовах відсутності єдиної центральної влади сформувалася друга характерна для європейської цивілізації риса - Європа завжди була простором дуже складних балансів і вимушених взаємних компромісів."
"підсумки перших двох років правління Свидригайла:
- невдала війна з Королівством Польським;
- втрата Західного Поділля;
- розкол країни на дві частини;
- громадянська війна."
"У Стамбулі митрополит Київський, Галицький та всія Русі Григорій зустрівся з тодішнім патріархом Діонісієм I і відновив з 1470 року євхаристійний зв'язок Київської митрополії з Константинопольським патріархатом. У такому вигляді Київська митрополія проіснувала більше двохсот років, до 1686 року, коли втратила самостійність і була включена до складу Московського патріархату... у 2019 році, після проголошення патріархом Варфоломієм II Томосу ту історичну помилку було нарешті виправлено."
"1441 рік, який вважається роком заснування незалежного Кримського ханства."
"Доречно окремо підкреслити, що Кримське ханство утворилося як дружня щодо ВКЛ і, відповідно, України держава. Про жодні інспіровані Хаджі I Гераєм татарські набіги на українські землі за весь час його довгого правління свідчень немає. Ба більше - коли у 1465 рокі хан Великої Орди Махмуд рушив походом на Велике князівство Литовське й щойно почав форсувати Дон, саме кримські війська на чолі з Хаджі I Гераєм стрімко атакували його армію повністю її розгромили. Запобігши таким чином спустошливому ординському набігу і на українські землі."
"Головним ворогом Великого князівства Литовського після розпаду Золотої Орди стала вже Москва, і таким чином інтереси ВКЛ та Великої Орди з приборкання Москви збіглися. І вони стали ситуативними союзниками. А отже - ворогами Кримського ханства."
"... наприкінці 70-х років XV століятт сформувалися дві коаліції:
- Велика Орда і Велике князівство Литовське з одного боку;
- а з іншого - Велике князівство Московське та Кримське ханство. До яких енергійно долучилося також Молдавське князівство."
"головною причиною татарських набігів на українські землі слід вважати хронічну нездатність державних структур ВКЛ і Речі Посполитої забезпечити надійний захист південних кордонів країни."
"українське козацтво - абсолютно унікальне явище, притаманне лише Україні."
"Орди ногайців (а здебільшого саме ногайці, а не кримські татари полювали за рабами, хоча отих людоловів в Україні традиційно називають узагальнено - "татари") цілилися передусім у густонаселені райони України, Молдови, Польщі й Московії... Козацьких же ватаг нижнього Подніпров'я ногайці намагалися не займати."
"Хронологічні рамки Столітньої війни з Московією - річ досить умовна, але її початок цілком можна віднести на 1471 рік - саме того року московський князь Іоан III рушив завойовувати Новгород Великий і вторгся таким чином у сферу безпосередніх політичних інтересів Великого князівства Литовського. Започаткувавши цим довжелезну війну, яка тривала рівно 111 років... запам'ятаймо: Україна, у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої, перебувала у період між 1471 і 1582 роками в масштабному воєнному протистоянні з Московською державою, що доречно розглядати як одну велику війну. Фактично, то й була Столітня війна з Московією."
"Битва під Оршею, яка відбулася 8 вересня 1514 року, тривалий час була під негласною забороною. Про неї не писали не лише в радянських шкільних підручниках. Навіть у наукових працях про Оршу згадували побіжно, як про незначний епізод ... масштаб битви та її значення штучно притлумлювалися російськими, а згодом і радянськими істориками."
"У сучасній Білорусі битва під Оршею вважається однією з найвидатніших перемог в її історії, щоправда, лише неофіційно."
"Перемога (під Оршею) Острозького зруйнувала експансіоністські плани Василія III."
"27 січня 1527 року відбулася битва під Ольшаницею, у якій малочисельні українські війська атакували багаторазово переважаючі їх сили кримського ханства. (4-6 тис проти 25-30 тис)"
"28 червня 1569 року було схвалено Акт Люблінської унії, яку делегації підписали 1 липня 1569 року. Цей день і вважається днем народження нової держави - Речі Посполитої."
"Насправді похід Девлет Герая в 1571 році був. І Москву він захопив."
"щоб умилостивити Девлет Герая, вислав (цар Іоан) йому велику данину, яку московські царі потім акуратно сплачували Бахчисараю аж дод 1685 року. А далі було зречення Іоана IV і передача ним влади Симеону Бекбулатовичу з роду Гераїв."
"у 1578 році союзна армія (литовсько-польські та шведські війська) в переможній битві звільнила від московських загарбників серце Лівонії, фортецю Венден. Битва під Венденом стала кульмінаційною точкою завершення стадії Лівонської війни."
"31 серпня 1579 року, після місячної облоги з кількома спробами штурму, Полоцьк було звільнено."
"Московія Лівонську війну з гуркотом програла. А одночасно із цим Столітня війна з Московією, яка тривала 111 років - з 1471 по 1582 рік - завершилася її поразкою. Правда, задля перемоги довелося утворити Річ Посполиту, ще й долучити інші європейьскі країни..."
"Столітня війна з Московією - війни 1487-1494 років, 1500-1503, 1507-1508, 1512-1522, 1534-1537, а також 1561-1570 років під час Лівонської війни 1558-1583."
"Запровадження кріпосного права на українських землях у цей історичний період відбувалося поетапно, а остаточно оформилося у 1588 році ухваленням так званого Третього Литовського статуту... українське селянство за всю свою історію знало три великі періоди неволі: після 1588 року, після 1783 року і після 1929 року."
"Позитивним наслідком повстання Косинського стало й те, що козаки, несподівано для самих себе, відчули, якою насправді потужною силою вони є... починаючи з повстання під проводом Криштофа Косинського, українське козацтво почало стрімко перетворюватися на самостійну політичну силу"
"зараз з відстані понад чотирьох століть, уже очевидно, що Унія (Берестейська Унія 1596):
- загальмувала і навіть заблокувала процес покатоличення й полонізації населення українських земель Речі Посполитої;
- сприяла ренесансу православ'я на українських земляз, його модернізації і вестернізації. Сприяла загальному піднесенню в Україні освіти, культури, книгодрукування. Сприяла не завдяки Речі Посполитій, а всупереч їй;
- створила Унійну греко-католицьку церкву - запоруку збереження національно-культурної та релігійної ідентичності українського населення західноукраїнських земель."
Режим читання з підсвічуванням фраз (promo)
Monday, April 19, 2021
Як люди думають
Що таке тренування мозку? (promo)
Кращі нотатки з книги:
"Творення нових ідей - операція, доступна кожному і геть нескладна: досить знати, в яких концентраціях змішати очевидне й неможливе. (Пітер Гейн)"
"Ця книжка - спроба зрозуміти, як люди думають"
"ніякого іншого мислення, крім творчого, не існує"
"Мені ж хочеться десакрилізувати процес творчого мислення. Показати, що воно складається з набору простих і зрозумілих алгоритмів, яких може навчитися кожен."
"Мислення - дуже витратний процес. Наш мозок становить лише два відсотки маси тіла, а у спокійному стані споживає приблизно десять відсотків усієї енергії в організмі. Коли ж людина починає інтенсивно думати, витрати енергії збільшується до двадцяит - двадцяти п'яти відсотків."
"Людина повинна навчатися нового все життя."
"Незалежно від того, як мине ваше життя, ваш розум захищатиме вас частіше, ніж ваш меч. Завше його гостріть. (Патрік Ротфус)"
"Перевагу віддаватимуть не здатності раз чогось навчитися, а вмінню швидко переучуватись."
"Словниковий запас шести-чотирнадцятилітньої американської дитини у 1940 році - двадцять п'ять тисяч слів. Сьогодні - десять дисяч слів."
"У США в 1960-ті роки батьки приблизно по сорок п'ять хвилин на день розмовляли зі своїми дітьми. Сьогодні - шість хвилин."
"Основний елемент творчого навчання - це ви."
"головна умова прогресу в будь-якій галузі - відчуття задоволення від справи, за яку ви беретеся."
"Ще одне чудове джерело натхнення - МЕТА. Що цікавішою вона буде, то швидше запрацюють ваші мізки."
"чудовий рецепт щасливого життя, який складається лише з двох пунктів: 1) Оберіть справу, яка вам подобається найбільше на світі. 2) Знайдіть людей, готових платити за це гроші."
"доступність знання приводить до цікавого ефекту - люди перестають цінувати його."
"Гра - найліпший спосіб діставати задоволення від творчості... потрібно перетворити творчість на гру."
"За перші три роки людина дізнається 80% усього того, про що довідується впродовж життя."
"швидкість розвитку пов'язана передусім із тим, що дитина постійно ставить запитання - коло 400 на день. Запитування - одна з найважливіших речей для розвитку... вона означає готовність дізнаватися відповіді. А отже, навчатися."
"основний процес мислення - створення нового."
"Невіра в нове - цілком зрозуміла захисна реакція. Людина почувається дуже незатишно, коли її звичний і обжитий світ входить невідоме."
"Щоб щось стало смішним, вам потрібні мінімум два з цих елементів: Cute (симпатичний), Naughty (аморальний), Bizarre (дивний), Clever (розумний), Recognizable (відомий), Cruel (жорстокий)."
"Окрім ігор дитяча уява стохть іще на двох китах - це казки і загадки."
"Морфологія казки (Володимир Пропп)"
"Загадки і задачі навчають людину виявляти алгоритм розв'язування. Засвоєний лагоритм вона намагатиметься потім застосувати й до всіх інших завдань."
"Кожне слово або поняття оточене хмарою сміслів. Із ним пов'язана безліч асоціацій."
"Формулювання умови завдання - найбільш недооцінена річ у процесі мислення. Й одна з найважливіших."
"Іншим корисним прийомом є гіпербола (перебільшення) і її протилежність літота (применшення)"
"Часто для того, щоб розв'язати проблему, потрібно не зосередитись, а, навпаки, розслабитись"
"Література - це кероване сновидіння (Хорхе Луїс Борхес)"
"Творчість - це передовсім готовність пробувати й помилятися. Майже всі геніальні рішення спочатку здаються ідіотськими."
"Без відхилень від норми прогрес неможливий (Френк Заппа)"
"Ставити під сумнів те, що всім здається правильним, - чудове тренування уяви."
"Не можу зрозуміти, чому люди бояться нових ідей. Я боюся старих (Джон Кейдж)"
"Немає прямого зв'язку між рівнем життя окремої людини і тим, наскільки вона задоволена цим життям."
"Незліченні проблеми сучасного світу є тільки в людській голові. І, щоб їх розв'язати, не потрібно змінювати весь світ. Досить просто змінити до них своє ставлення."
"Сучасна школа дуже застаріла. Майже всього найважливішого в житті: уміння дружити і любити, здатності працювати спільно, бажання пізнавати нове й уміння обстоювати свій погляд.. - дитина навчається не у школі."
"Школа має давати не так знання, як розуміння."
"Основна мета уроків літератури у школі - прищепити любов до читання."
"Шкільна освіта застаріла. Вона нудна й нецікава. І програє телевізору й комп'ютеру."
Subscribe to:
Posts (Atom)
Brain Words: How the Science of Reading Informs Teaching
Speed reading practice (promo) Book notes: “The more you read and study and experience life, the more words you add to that dictionary in...
-
Readlax: Скорочтение! Как научиться быстро и эффективно читать (промо) Лучшие цитаты из книги: "гораздо большей проблемой является то,...
-
Reading speed test (promo) Book notes: “You have projects you’re actively working on—short-term efforts (whether in your work or personal ...
-
Good book about brain science What I like: - good structure - science point of view - many examples and investigations - it has pra...