Monday, September 30, 2024

Грокаємо алгоритми: Ілюстрований посібник для програмістів і допитливих




Нотатки з книги:

“Алгоритм — це набір інструкцій для розвʼязання задачі.”

“Бінарний пошук - це алгоритм; вхідними даними для цього алгоритму є сортовані елементи”

“Якщо елемент, який ти шукаєш, є в цьому списку, бінарний пошук у відповідь на твій запит повертає його розташування. Якщо ж ні - пошуковий алгоритм поверне null

“для будь-якого списку з кількістю елементів п бінарний пошук буде виконуватися за log2 n кроків у найгіршому випадку, а простий пошук — за n кроків.”

“Нотація «О-велике» — це спеціальна нотація, яка описує, наскільки швидкий алгоритм.”

“Псевдокод — це високорівневий опис задачі, яку ти намагаєшся вирішити, але у вигляді коду. Він написаний як код, але наближено до людської мови.”

“Рекурсія — це коли функція викликає саму себе.”

“слова Лі Колдвела (Leigh Caldwell) зі Stack Overflow: «Застосування циклів може підвищити продуктивність програми. Рекурсія ж допоможе підвищити продуктивність програміста. Обирайте, що важливіше у вашій ситуації!» [Посилання на цитату Колдвела: http://stackover/#ow.com/a/72694/139117]”

“кожна рекурсивна функція складається з двох частин: базового та рекурсивного випадків. Рекурсивний випадок — це коли функція викликає саму себе. Базовий випадок — це коли функція не викликає себе знову… щоб не зациклитися.”

“алгоритм Евкліда. The Khan Academy пропонує чудове пояснення за посиланням: https://www.khanacademy.org/computing/computer-science/cryptography/modarithmetic/a/the-euclidean-algorithm

“Порада. Коли ти пишеш рекурсивну функцію, що включає масив базовим випадком часто буде пустий масив або масив із одним елементом. Якщо застряг, спочатку спробуй цей спосіб.”

“Склади хеш-функцію та масив разом, і ти отримаєш структуру даних, яка називається хеш-таблиця.”

“Граф - це модель, що зображає обʼєкти та звʼязки між ними.”

“Кожен граф складається з вершини та ребра (або дуги).”

“Графи складаються з вершин і ребер. Вершина (або вузол) може напряму звʼязуватися з багатьма іншими вершинами. Такі вершини будуть називатися сусідніми (або суміжними).”

“Графи — це спосіб зобразити, як різні речі повʼязані між собою.”

“Пошук у ширину — це пошуковий алгоритм іншого типу: той, який виконується на графах. Він допоможе знайти відповіді на два запитання: Тип запитання 1: Чи є шлях від вершини А до вершини Б?. Тип запитання 2: Який найкоротший маршрут від вершини А до вершини Б?”

“Пошук у ширину знаходить не просто шлях між вершинами А і Б, він визначає саме найкоротший із них.”

“у черзі можливі тільки дві операції: розміщення в черзі - enqueue, та видалення з черги - dequeue.”

“Знайомишся з алгоритмом Дейкстри, що дозволяє відповідати на запитання «Який шлях до Х найкоротший?» для зважених графів.”

“Коли ти працюєш із алгоритмом Дейкстри, кожне ребро графа має число, що з ним асоціюється. Це називається вагою.”

“Граф із вагою ребер називається зваженим графом.”

“Щоб розрахувати найкоротший шлях для ненавантаженого графа, використовують пошук у ширину. А для того, щоб розрахувати найкоротший шлях для зваженого, використовують алгоритм Дейкстри.”

“Ти не можеш застосовувати алгоритм Дейкстри, якщо твій граф має ребра негативної ваги. Негативне значення ребер ламає алгоритм.”

“ти не можеш залучити алгоритм Дейкстри на ребрах із відʼємною вагою. Якщо ти хочеш знайти найкоротший шлях для графа, де є ребра з відʼємною вагою, для цього існує свій алгоритм. Називається він алгоритмом Беллмана-Форда.”

“Пошук у ширину застосовується для розрахунку найкоротшого шляху ненавантаженого графа.”

“Алгоритм Дейкстри застосовується для розрахунку найкоротшого шляху зваженого графа.”

“Алгоритм Дейкстри працює тільки тоді, коли всі ребра мають позитивні значення.”

“Якщо у графі ти маєш ребра з відʼємною вагою, застосуй алгоритм Беллмана-Форда.”

“іноді досконале — це ворог хорошого. Часто потрібен алгоритм, який буде розвʼязувати задачу досить добре. І саме в цьому блиск жадібних алгоритмів, бо вони легкі в написанні та зазвичай дають достатньо близьку відповідь.”

“Це називається алгоритмом апроксимації. Коли розрахунок точного рішення вимагає завеликої кількості часу, апроксимаційний алгоритм спрацює. Апроксимаційні алгоритми оцінюються за тим, 1) наскільки вони швидкі, 2) наскільки близькі вони до оптимального рішення. Жадібні алгоритми завжди гарний вибір не тільки тому, що вони легкі в застосуванні, але й тому, що вони зазвичай швидко виконуються.”

“Задача комівояжера та задача про покриття множини мають дещо спільне: ти розраховуєш кожне можливе рішення й обираєш найменше / найкоротше з них. Обидві ці задачі є NP-повними (NP-complete).”

“не існує легкого способу визначення задач як NP-повних. Ось кілька порад: 1) Твій алгоритм працює швидко зі жменькою елементів, але сильно сповільнюється з кожним іх приростом. 2) «Усі комбінації з Х» зазвичай вказують на NP-повнузадачу. 3) Тобі треба розрахувати «усі можливі варіації» Х, бо ти не можеш розбити задачу на менші підзадачі? Це цілком може бути NP-повна. 4) Якщо твоя задача включає послідовність (таку як послідовність міст для комівояжера), 1 11 важко ви-рішити, це теж скоріше за все NP-повна задача. 5) Якщо твоя задача передбачає множини (як множини радіостанцій) і її важко вирішити, це може бути NP-повна задача. 6) Якщо твою задачу можна сформулювати як задачу про покриття множин або задачу комівояжера, тоді напевно віднесемо 11 до NP-повних задач.”

“Жадібні алгоритми легко писати та швидко вико-нувати, тому з них виходять гарні апроксимаційні (наближені) алгоритми.”

“Динамічне програмування починається з вирішення підзадач і далі вибудовує рішення для цілої задачі.”

“Динамічне програмування працює тільки тоді, коли кожна підзадача незалежна — коли вона не повʼязана з іншими підзадачами.”

“Динамічне програмування корисне, коли ти намагаєшся оптимізувати щось, наявне в обмеженій кількості. У задачі про пакування рюкзака тобі потрібно максимально збільшити цінність украдених речей, кількість яких обмежено місткістю рюкзака.”

“Ти можеш скористатися динамічним програмуванням, коли задачу може бути розбито на окремі менші підзадачі, незалежні одна від одної.”

“Далі кілька загальних порад: 1) Кожне рішення динамічного програмування включає таблицю. 2) Цінність кожної клітинки таблиці - це зазвичай те, що ти намагаєшся оптимізувати. У задачі з рюкзаком цінностями були ціни на вкрадені речі. 3) Кожна клітинка — це підзадача, а тому подумай, як саме ти будеш ділити свою задачу на менші підзадачі. Це допоможе тобі зрозуміти, що таке вісі.”

“Біологи використовують найдовшу спільну підпослідовність, щоб виявити схожості в ланцюжках ДНК. За її допомогою вони визначають, наскільки схожі дві тварини або два захворювання. Найдовшу спільну підпослідовність застосовують для пошуку ліків від розсіяного склерозу.”

“Функція diff визначає відмінності між двома файлами, і працює вона саме за принципом динамічного програмування.”

“Алгоритм к-найближчих сусідів (KNN) простий, але дуже корисний! Якщо ти намагаєшся щось класифікувати, варто спробувати застосувати саме його.”

“OCR —це акронім до optical character recognition (оптичне розпізнавання символів). Це значить, що ти можеш зробити фото сторінки з текстом, і твій компʼютер автоматично прочитає цей текст для тебе.”

“KNN (алгоритм k-найближчих сусідів) використовується для класифікації та регресії, що містить пошук k-найближчих сусідів.”

“Класифікація = категоризація по групах.”

“Добір правильних ознак — важлива складова успішної роботи алгоритму KNN.”

“Б-дерева — спеціальний тип бінарних дерев, що часто застосовується для зберігання інформації у базах даних.”

“Kalid, “An interactive Guide to the Fourier Transform,” Better Explained”

“MapReduce використовує дві прості концепції виконання запитів щодо даних на багатьох машинах. Коли ти маєш великий набір даних (мільярди рядків), MapReduce дасть відповідь на запит протягом кількох хвилин, тоді як традиційна база даних може зайняти години.”

“Фільтри Блума пропонують рішення. Фільтри Блума - це ймовірнісна структура даних. Вони дають тобі відповідь, яка може бути помилковою, але скоріше за все правильна. Замість хешу ти можеш запитати фільтри Блума, чи ти сканував ці сторінки раніше. Хеш-таблиця дасть тобі точну відповідь. А фільтри Блума дадуть відповідь, яка скоріше за все правильна: 1) Хибно позитивні можливі. Google сказав би «Ти вже перевіряв цей сайт», навіть якщо насправді ні. 2) Хибно негативні неможливі. Якщо фільтр Блума від-повідає: «Ти не сканував цей сайт», тоді ти точно його ще не сканував.”

“Ти можеш використати SHA, щоб сказати, чи однакові два файли. Це дуже зручно, коли ти маєш дуже великий список файлів.”

“Лінійне програмування (або лінійну оптимізацію) використовують для максимального збільшення того, що має певні обмеження.”

“Лінійне програмування — це загальніший метод, а задачі на графах — його підрозділ.”


#1 Додаток для Швидкочитання. (promo)

Sunday, September 29, 2024

Звичка давати п'ять.: Візьміть під контроль власне життя за допомогою одного простого звичаю

 



#1 Додаток для Швидкочитання.
(promo)


Нотатки з книги:

“Найпотужніші сили у світі - це заохочення, вшанування та любов.”

“Ця книжка саме про це — упевненість та вшанування самих СЕБЕ. Із цим ви зможете зробити чи отримати будь-що. Це запустить ланцюгову реакцію. Це допоможе вам створити поступальний рух уперед, навчитися вшанування, налагодити тісний звʼязок із самим собою та насолоджуватися високою енергією радості.”

“дослідження показують, що чищення зубів вашою неголовною рукою з повторенням якоїсь думки змушує мозок приділяти додаткову пильну увагу цьому повідомленню. Використання неголовної руки змушує мозок зосере-джуватися, тому він концентрується на всьому, що відбувається, зокрема й на тому, що ви кажете під час чищення зубів. Це зусилля змушує вас точно запамʼятовувати слова й відчуття, які вони породжують, бо ви поєднуєте їх із цією новою фізичною звичкою (чистити зуби не тією рукою).”

“Щоранку, перш ніж подивитися на телефон чи впустити в себе світ, виділяйте хвилинку, щоб побути з вашим відображенням. Щойно вийдете з ванної, майже весь ваш час буде присвячений іншим людям. Відволікатиме телефон, якісь робочі проблеми чи потреби дітей. Але ця хвилинка щоранку — для вас. Вона складається з двох простих, але потужних кроків: 1) Станьте перед дзеркалом і просто побудьте трохи самі із собою. Не зосереджуйтеся на зовнішності. Дивіться глибше. Побачте людину всередині цього тіла. Дух під шкірою та душу за обличчям. 2) Коли відчуєте, що готові, дайте собі пʼять у дзеркалі. Зверніть увагу на те, як заспокоюється ваша свідомість. Ви можете відчути приплив енергії. Можете відчути заспокоєння: «Усе буде гаразд».”

“Дослідження доводять: якщо «накласти» чи поєднати якусь нову звичку (давати пʼять) зі старою (чищення зубів), то ви більш імовірно її практикуватимете.”

“ваше життя та щастя починаються і закінчуються у власній свідомості. Головне те, що ви собі кажете, як ви до себе ставитесь, а також думки, які ви повторюєте.”

“Нинішнє обмежувальне переконання. Я все псую. Я невдаха. Змініть це. Я пробачаю собі за те, що робив, коли намагався вижити. Щодня я стаю кращою версією себе.”

“Дійте як людина, якою ви хочете стати.”

“Нинішнє обмежувальне переконання. Якщо хтось інший це має, я не можу. Змініть це. Їхній успіх — лише доказ того, що і я можу це мати.”

“Провина — одна з найпотужніших емоцій у світі. Якщо ви схильні її відчувати, вам потрібно знати, як від неї звільнитися.”

“Провина вбиває. Найцікавішим у провині я вважаю те, як її неправильно розуміють. Ви напевне гадаєте, що відчувати провину вас «змушують» інші люди. Неправда. Факт у тому, що ви навіюєте собі почуття провини самі. Провина привʼязана до ВАШИХ цінностей та емоційних тригерів. Коли ви «відчуваєте провину» за щось, це тому, що вірите: якщо спробуєте робити чи казати те, що хочете, це завдасть комусь болю чи засмутить.”

“Дослідження це підтверджують, але для мене стало очевидно, що для жінок почуття провини в 1000 разів гірше, ніж для чоловіків.”

“Коли ви кажете «дякую», це огортає людей, які вас підтримують, любов’ю та визнанням. Факт у тому, що люди хочуть підтримувати та допомагати, вони любитимуть вас, якщо перестанете просити пробачення і привертати увагу до себе, а натомість почнете казати те, що ми всі хочемо чути: «Дякую». Тож наступного разу, коли мама приготує для вас якусь веганську страву, забʼє холодильник вівсяним молоком, купить ваші улюблені троянди, підкине вас до аеропорту чи потримає в себе вашого собаку, не кажіть: «Вибач, що від мене стільки клопоту». Кажіть: «Дякую за те, що ти завжди така турботлива й підтримуєш мене. Я ціную і люблю тебе».”

“Коли ви кажете «дякую», ви повертаєте собі силу. Це не лише звертає вашу увагу на іншу людину, це робить щось крутіше: повертає вам силу.”

“«Дякую» — це «дай п’ять». Коли ви дякуєте, ви ширите шанування людей у вашому житті та самих себе!”

“Прокрастинація та перфекціонізм — два найстрашніші вбивці мрій. Це вам не звичка давати пʼять - енергетично вони зовсім протилежні! Вони повільно душать ваші амбіції, поки одного дня ви не прокинетеся розчаровані та зневірені, коли усвідомите: «Я так і не почав».”

“Я треную людей уже з десяток років і кажу вам, що всі поділяються на два типи: ті, що бачать труднощі, і ті, що бачать можливості.”

“Нинішнє обмежувальне переконання. Здійснення моїх мрій іще не на часі. Змініть це. Якщо почну працювати, я зможу це зробити.”

“Нинішнє обмежувальне переконання. Що люди подумають? Змініть це. Моє щастя важливіше за те, що хтось інший про нього думає.”

“Завжди кажіть те, у що ви вірите.”

“Коли ви свідомо візуалізуєте щось важливе для вас, мозок бере це на замітку, додає до психічного контрольного переліку під заголовком «Це важливо» і зберігає у вашій підсвідомості”


Швидкочитання. (promo)

Saturday, September 21, 2024

Шлях лідера





Платформа продуктивності Встигайте більше за менший час. (promo)

Кращі нотатки з книги:

“Люди не можуть стати по-справжньому щасливими без дружби і добрих стосунків з іншими. Ба більше, ці добрі взаємини повинні бути обопільними. А це неможливо, якщо їхня єдина мета — задовольнити власні бажання. Я вважаю , що уряд й організації теж підпадають під це правило, оскільки вони налагоджують контакти між людьми, створюють робочі місця і матеріальні блага та відіграють дуже важливу роль у питаннях рівня життя і людського щастя й сферах, де ті перетинаються”

“Справжні лідери мають здатність дивитися на проблему із багатьох точок зору і, базуючись на цьому всесторонньому аналізі, приймати правильні рішення. Їхній розум спокійний, зібраний і зосереджений, не стурбований негативними думками та емоціями , натренований і сфокусований. Справжній лідер визнає неминучість змін , потребу у загальній відповідальності та важливість поєднання економічної системи з моральними цінностями. Це і є шлях лідера.”

“Суть буддизму можна під- сумувати у двох концепціях: правильної точки зору і правильної дії. Правильна точка зору не має жодної цінності, якщо вона не веде до правильної дії”

“Правильна точка зору складається із двох частин: процесу прийняття рішень та трьох цінностей чи концептів, які потрібно враховувати у кожному рішенні.”

“Перше, на що варто зважати у процесі прийняття рішення, є намір, що лежить в його основі . Намір має бути добрим, тобто він , щонайменше, не повинен завдавати будь-кому шкоди”

“Другим аспектом є стан свідомості лідера і , якщо можливо, інших людей, які залучені в процес. Випробування для того , хто приймає рішення, полягає у розпізнаванні появи будь-яких негативних впливів на свідомість, таких як оборона чи злість , і здатності повернути розум до спокійного, зібраного та зосередженого стану. Підходячи до кінця процесу прийняття рішення, лідери мають запитати себе: Чи будуть наслідки цього рішення корисними для моєї організації та усіх, кого воно стосується?”

“Взаємозалежність є причиною і наслідком із іншого погляду. Оскільки нічого не існує без причини і кожна причина має багато наслідків, взаємозалежність, поміж багатьма незвичайними явищами, є логічним результатом. Йдеться про фокусування на нашій залежності одне від одного. Усі дії мають наслідки для самої особи та інших. Мої дії впливають на інших. Їхня реакція на мої дії впливає на мене, і це безкінечний процес. Компанія — типовий приклад взаємозалежної організації.”

“Буддизм наголошує, щ о три концепції - залежного виникнення, взаємозалежності та непостійності - допоможуть вийти за межі інтелектуального розуміння. Вони мають бути «реалізованими», випробуваними н а рівні почуттів та стати невідʼємною частиною свідомості. Допоки живемо в цьому світі, ми стикатимемося з проблемами. Якщо в такі періоди ми втрачаємо надію та розчаровуємося, то зменшуємо нашу здатність долати ці труднощі. Якщо ж , з іншого боку, ми памʼятаємо , що не лише ми , а всі інші страждають, то цей більш реалістичний підхід зміцнить нашу сміливість та здібність вирішити проблеми. Дійсно, із цієї точки зору, кожну нову перешкоду варто вважати ще однією цінною можливістю вдосконалити розум.”

“Шість ідеалів, часто виражені як щедрість, етична дисципліна, терплячість, ентузіазм, концентрація та мудрість, — є , очевидно, цінними для всіх людей, не лише для лідерів. Утім , лі- дер, який володіє цими рисами, має особливу здатність суттєво впливати на інших”

“Причиною численних скандалів у сфері бізнесу є жадібність людей, котрі при владі, до грошей та престижу; це протилежне щедрості… Щедрість повинна поєднуватися з мудрістю. Бути щедрими у вирішенні лише короткотривалих проблем недопустимо, потрібно зважати й на наслідки у перспективі.”

“Коли я думаю про етичну дисципліну, то згадую пораду, дану успішним у керуванні своєї країни королем і н ш и м правите- лям. Він пояснив принцип свого управління так: «Для правителя найкращий спосіб керувати своєю країною - це насамперед керувати собою ». Під «керувати собою» він мав на увазі опиратися спокусі.”

“Терплячість необхідно розвивати. Це єдиний спосіб бути готовими , якщо виникають провокаційні обставини на кшталт ворожості, критики ч и розчарування… Терплячість слід розуміти як «виправдану терплячість». У деяких ситуаціях є потреба у негайних діях. Рішення, чи про являти терпіння, вимагає неабиякої розсудливості.”

“Концентрацією я називаю здатність зосередити всю вашу ментальну енергію на одній проблемі. Більшість людей мають дуже слабку концентрацію, переносячи увагу від однієї речі до іншої .”

“Мудрість здебільшого повʼязана з правильною точкою зору - здатністю бачити речі такими, якими вони є , і усвідомленням, що ніщо не є постійним. Вибір того , що слід зробити сьогодні, аби отримати результати в далекому майбутньому, потребує правильної точки зору та правильної діяльності.”

“Слово «мантра» походить від слів «manna», що означає «розум», та «tra», тобто «захист». Буддисти вірять, що читання мантри, послідовності слів , може допомогти захистити розум від негативних думок та емоцій. Ми також віримо, що це корисно для духовного розвитку.”

“Геркштрьотер вважає вважливими чотири характеристики принципів: 1) Принципи повинні бути чіткими і зрозумілими. 2) Вони мусять заохочувати людей, які працюють у компанії. 3) Вони мають допомагати людям приймати відповідальні рішення. 4) Вони повинні бути значущими для різних культур (для глобальних компаній)”

“У буддистській традиції є дуже чітке тлумачення прибутку. Прибуток — це добра ціль, якщо його здобувають чесно . Казати , що мета бізнесу — створювати прибуток, те я саме, що казати, наче мета людського життя — їсти чи дихати. Якщо компанія втрачає гроші, вона вмирає, як і людина без їжі, але це не означає, що мета життя — харчування. Я б волів, щоби організації визначали свою мету як «створення та задоволення клієнтів» унаслідок відповідальної діяльності, а н е лише «максимізація акціонерної вартості».”

“Якщо н е брати до уваги таку очевидну погану діяльність як продаж небезпечних продуктів чи поширення неправдивих даних про продукт, існує три найбільш шкідливі методи конкуренції: встановлення монополії, фіксація цін та корупція.”

“Свобода дорогоцінна. Свобода, яка веде до щастя, залежить від дівповідальних дій людей і як особистостей, і як членів організації. Лідерство, яке визнає загальну відповідальність, є справжнім ключем до подолання світових проблем.”

“Капітал є засобом, а не результатом. Результат - це свобода та процвітання для всіх. Цього можна досягнути за допомогою вільної ринкової системи, в якій усі учасники діють відповідально. Я думаю, що інтеграція капіталізму та буддизму відбувається, коли концепції правильної точки зору і правильної дії стають невідʼємними частинами економічної системи. У цьому контексті я розглядаю слово «відповідальна» як те, що підтримує ці концепції, і тому сподіваюся, що слова «відповідальна вільна ринкова економіка» прийдуть на заміну словам «капіталістична система»”

Зосереджена робота. Правила концентрації в шаленому світі





Focus Timer (promo)

Нотатки з книги:

“У книжці «Щоденні ритуали» (Daily Rituals) Мейсон Каррі на основі інформації про Юнга, здобутої з різних джерел, відтворює режим праці видатного психіатра…”

“Карл Юнг став одним із найвпливовіших мислителів ХХ століття.”

“ЗОСЕРЕДЖЕНА РОБОТА — професійна діяльність за умов максимальної концентрації та напруження когнітивних здібностей. Така робота створює нову цінність і зміцнює наш творчий «мʼяз».”

“The Shallows: What the Internet Is Doing to Our Brains), яка вийшла у фінал Пулітцерівської премії.”

“Зосереджена робота настільки важлива, що, користуючись висловом автора книжок про бізнес Еріка Баркера, її можна назвати «суперсилою XXI століття»”

“Ця книжка має дві цілі, яких досягає у двох розділах. Ціль першого розділу — переконати читача в тому, що наша гіпотеза про важливість зосередженої роботи є правильною. Ціль другого - навчити читача користуватися перевагами ситуації, тренуючи мозок і змінюючи робочі звички, щоб зробити зосереджену роботу основою його професійної діяльності.”

“Два головні вміння для процвітання в новій економіці 1)• Здатність швидко навчатися складних речей. 2)• Здатність виробляти елітний продукт, причому якісно і швидко.”

“Зосереджена робота - інструмент для швидкого опанування складних предметів”

“для того, щоб чогось навчитися, треба вміти зосереджуватися.”

“навчання - це акт зосередженої роботи.”

“ПЕРШОКЛАСНИЙ РЕЗУЛЬТАТ РОБОТИ = = ВИТРАЧЕНИЙ ЧАС Х(помножений) РІВЕНЬ ЗОСЕРЕДЖЕНОСТІ”

“Принцип найменшого опору: оскільки у веденні бізнесу важко визначити вплив різних робочих звичок на прибутковість компанії, ми найчастіше обираємо найпростіші моделі поведінки з можливих на поточний момент.”

“Фейнман твердо й послідовно відмовлявся від будь-яких адміністративних обовʼязків, тому що знав: вони заважатимуть йому займатися тим, що значило для нього найбільше в професійному житті, — серйозно вивчати фізику.”

“Цю тенденцію я назвав би так: діловитість замість продуктивності. За відсутності чітких показників продуктивності працівника і його цінності на робочому місці чимало робітників інтелектуальної сфери вертаються до показників продуктивності індустріальної епохи, виконуючи багато дій напоказ.”

“Систематично розвивайте в собі навичку концентрації й отримаєте за неї серйозну винагороду.”

“Теза, яку я хочу довести в останньому розділі першої частини книжки, звучить так: стан інтелектуальної зосередженості приносить не тільки економічну вигоду, але й щасливе життя.”

“увага, тобто наш вибір, на чому зосередитись, а на що - не зважати, визначає якість нашого життя.”

“Хто ви, які ваші думки, почуття і дії, що ви полюбляєте - усе залежить від того, куди спрямована ваша увага?”

“Робочий день, проведений у дрібних клопотах, із нейрофізіологічного погляду, найімовірніше, стане втраченим днем, який засмутить вас попри те, що більшість із того, чим ви займалися, — речі цілком невинні й забавні.”

“Зі сказаного напрошуються чіткі висновки. У роботі (особливо в інтелектуальній) що більше часу ви проводите у стані занурення, то активніше працює складний механізм вашого мозку, і це, завдяки різним нейрофізіологічним механізмам, підвищує значущість праці й задоволення від неї.”

“Українською мовою книжка Мігая Чиксентмігаї «Потік. Психологія оптимального досвіду» вийшла у видавництві «КСД».”

“Звʼязок між зосередженою роботою і станом потоку є очевидним: сконцентрована робота якнайкраще підходить для того, щоб увійти у стан потоку. Описуючи способи входження в цей стан, Чиксентмігаї згадує крайнє розумове напруження, концентрацію і занурення в діяльність до самозабуття. Усе це характерне й для глибокої зосередженої роботи. А стан потоку, як ми щойно дізналися, робить нас щасливими.”

“Ремесло, стверджують Дрейфус і Келлі на завершальних сторінках своєї книжки, — це спосіб повернути високе в наше життя, причому свідомо.”

“геній програмування Сантьяго Гонсалес: Хороший код схожий на гарний вірш”

“«Практичне програмування» (The Pragmatic Programmer) - авторитетний посібник, у якому проводять паралель між програмуванням і традиційними ремеслами.”

“Homo Sapiens Deepensis, або людина розумна зосереджена”

“якщо ви розвинете в собі вміння працювати сконцентровано, успіх у професії вам гарантований.”

“Зосереджене глибоке життя - щасливе життя, хоч би з якого боку ви на нього дивилися.”

“Девейн називає «групою відсіків глибокої зосередженої роботи» (термін «глибока зосереджена робота» він запозичив із моїх публікацій). Кожен відсік має бути розміром 1,8 х 3 м, захищений звуконепроникними стінами (архітектор бачить їх товщиною в 45 см). «Призначення відсіку глибокої зосередженої роботи — забезпечити абсолютну сконцентрованість і невідривну роботу», - пояснює Девейн. Згідно з його задумом, процес має бути організований так: ви працюєте 90 хвилин у відсіку, потім 90 хвилин відпочиваєте, і повторюєте цей ритм двічі чи тричі. На цьому ваш мозок вичерпає ліміт концентрації на добу.”

“Я навів ці два приклади тому, що, хоч обидва науковці - і Кнут, і Чаппелл - віддають належне глибокій зосередженій роботі, однак підходи до її впровадження у власну професійну діяльність у них різні. Варіант Дональда Кнута (на якому я зупинюся детальніше згодом) — це «чернечий» підхід, коли глибока зосереджена робота стає можливою тому, що від решти видів і підходів роботи відмовляються чи зводять їх до мінімуму. Чаппелл натомість застосовує ритмічний підхід: протягом робочого тижня, щодня в певний час (із 5:00 до 7:30), він працює над докторською. Потім починається його робочий день із неминучими відвертаннями уваги на поточні справи.”

“Кнут застосовує той режим розподілу свого робочого часу, який я називаю «чернечим» підходом. Такий підхід прагне максимізувати віддачу від зосередженої роботи, відкидаючи чи зводячи до мінімуму другорядні справи. Адепти «чернечого» підходу зазвичай мають чітко визначені та дійсно важливі професійні цілі, а їхні великі професійні досягнення є результатом того, що справу, обрану як предмет спеціалізації, вони виконують надзвичайно добре. Завдяки такій чіткості їм удається позбавитися маси дрібних справ, що дошкуляють решті робітників, цінність продукту праці яких не сягає таких висот.”

“Журналіст Мейсон Каррі, витративши пʼять років на вивчення звичок видатних мислителів і письменників (саме в нього я взяв два попередні приклади), зробив такий висновок про саморганізацію: Багато хто думає, що праця творчих людей залежить від натхнення, яке раптом тебе осяває чи просто приходить, як за магічним заклинанням, невідомо звідки… Сподіваюся, [моє дослідження] ясно доводить, що чекати, поки до тебе прийде натхнення, — це найжахливіша помилка. Насправді єдине і найкраще, що я можу порадити будь-кому, хто займається творчою діяльністю, — це працювати, не очікуючи натхненнямо.”

“заведіть собі таблицю досягнень «Люди грають зовсім по-іншому, коли ведуть рахунок»”

“це дослідження разом із низкою інших підтверджує теорію відновлення уваги (attention restoration theory, ART), згідно з якою час, проведений на природі, покращує нашу здатність до концентрації уваги. Ця теорія, уперше запропонована у вісімдесятих роках XX століття психологами Мічиганського університету Рейчел і Стівеном Капланами (у 2008 році Стівен разом із Марком Берманом і Джоном Джонідесом виступив як співавтор дослідження, про яке також піде мова на сторінках цієї книжки), відштовхується від поняття виснаження уваги. Для того щоб сконцентруватися, потрібно те, що в теорії відновлення уваги називається направленою увагою. Її ресурс не безкінечний (як не безкінечний і запас сили волі, досліджений Роєм Баумайстером, — дивися введення до правила першого). Якщо ви виснажуєте увагу, вам буде важко сконцентруватися. Унаслідок дослідження 2008 року було встановлено, що прогулянка людними вулицями вимагає направленої уваги, адже доводиться виконувати складні завдання — вирішувати, коли перейти вулицю, щоб вас не збила машина, як обійти групу туристів, що перегородили тротуар. Виявилося, що через п’ятдесят хвилин такої прогулянки запас направленої уваги учасника експерименту був на низькому рівні. Прогулянка ж на природі, навпаки, дає те, що Марк Берман називає стимулами, привабливими за своєю натурою - наприклад, захід сонця. Ці стимули притягують вашу увагу мʼяко й непомітно, сприяючи відновленню механізмів направленої уваги. Інакше кажучи, під час прогулянки на природі ви звільнені від необхідності направляти увагу, оскільки перепони (на зразок багатолюдних пішохідних переходів) майже відсутні.”

“У своїй програмній роботі 1993 року «Роль свідомої практики в оволодінні ремеслом на рівні майстра своєї справи» (The Role of Deliberate Practice in the Acquisition of Expert Performance) Ерікссон присвятив один розділ тому, аби проаналізувати літературу на тему здатності індивідуума напружено інтелектуально працювати. Психолог зазначає, що для новачка година напруженої зосередженої роботи на день є практично межею, тоді як для професіонала межа можливостей може досягати чотирьох годин на день, і перевищити її важко.”

“Другий важливий момент застосування цієї стратегії полягає в тому, що вам потрібний завершальний ритуал у кінці робочого дня, який допоміг би здійснити намір вчасно завершити роботу. Дотримуючись цього ритуалу, ви маєте оцінити стан усіх незавершених завдань, проєктів і зробити одну з двох речей: (1) скласти виважений план із їхнього доопрацювання або (2) відкласти ці проєкти, завдання в надійне місце, де ви зможете їх знайти, коли настане їхній час. Цей процес має стати алгоритмом із відповідною послідовністю кроків. На закінчення у вас має бути заготовлена фраза, яка означатиме завершення процесу (у кінці мого ритуалу я кажу собі: «Відключення завершено»). Цей останній крок здається банальним, однак для вашого мозку він сигналізує про те, що тепер можна безпечно відпустити думки про роботу до завтра.”

“ефект Зейґарнік. Цей ефект, названий на честь психологині початку ХХ століття Блюми Зейґарнік, полягає в тому, що ми краще запамʼятовуємо незавершені завдання, ніж те, що вже виконали.”

“Узяття на себе зобов’язання дотримуватися конкретного плану, щоб досягнути цілі, не просто сприяє ії реалізації, але й звільняє когнітивні ресурси для інших справ”

“уміння концентруватися можна тренувати.”

“Я, наприклад, устигаю прочитати дивовижну кількість книжок за рік, особливо з огляду на мій щільний графік викладача, письменника і батька у середньому я читаю від трьох до пʼяти книжок одночасно). Мені це вдається тому, що посидіти над цікавою книжкою після того, як діти пішли спати, — одне з моїх найулюбленіших занять. Саме тому я не торкаюся смартфона й компʼютера, з усіма їхніми спокусами, після закінчення робочого дня і до наступного ранку.”

“Мозок потребує не відпочинку (хіба що під час сну), а зміни діяльності.”

“важливе питання, якого майже ніколи ніхто не ставить: який відсоток свого часу я повинен витрачати на другорядні справи? Так от, наша методика вимагає, щоб ви таки поставили це питання. Якщо у вас є начальник, спитайте його (можливо, спочатку доведеться пояснити, що означають терміни «другорядні, або поверхові, справи» і «зосереджена робота»).”

“Більшість досвідчених робітників інтелектуальної праці, відповідаючи на це запитання, скаже, що другорядні справи займають від зо до 50 відсотків їхнього часу. (Психологічно важко визнати, що ти витрачаєш більшість свого часу на некваліфіковану роботу, тому 50 відсотків — це верхня межа.”

“висновок: я не працюю після 17:30. Такий підхід я називаю «нормованою продуктивністю»: вирішивши не працювати після конкретної години, я шукаю таких способів досягти продуктивності, які дозволять мені виконати це зобовʼязання. Нормовану продуктивність я практикую вже більше ніж пʼять років, і вона стала одним із головних чинників у моєму прагненні організувати результативне професійне життя навколо зосередженої роботи.”

“нормована продуктивність — це мета-навичка, яку зовсім не складно виробити, але яка має широке застосування.”

“на більшість людей повна скринька листів тисне як невиконаний обовʼязок.”

"Професорський підхід до сортування електронних листів стверджує: не відповідайте на повідомлення, якщо воно підпадає хоча б під одну з наведених нижче характеристик: 1)• повідомлення незрозуміле або є інші причини, за яких на нього важко відповісти; 2)• питання чи пропозиція, викладені в ньому, вам не цікаві; 3)• не трапиться нічого хорошого, якщо ви відповісте на це повідомлення, і не трапиться нічого поганого, якщо ви не відповісте. "

“У першій частині цієї книжки я процитував письменницю Вініфред Галлагер, яка сказала: «Я обираю зосереджене життя, тому що це — найкращий спосіб його прожити»”

“Gallagher, Winifred. “Rapt: Attention and the Focused Life.” New York, Penguin,”

“Dreyfus, Hubert, and Sean Dorrance Kelly. “All Things Shining: Reading the Western Classics to Find Meaning in a Secular Age.” New York: Free Press, 2011. P. II.”

“Powers, William. “Hamlet’s BlackBerry: Building a Good Life in a Digital Age.” New York: Harper, 2010.”


Фокус Таймер для Chrome (promo)

Brain Words: How the Science of Reading Informs Teaching

  Speed reading practice  (promo) Book notes: “The more you read and study and experience life, the more words you add to that dictionary in...