Saturday, July 5, 2025

"Битва за твій мозок" Ніта А. Фарахані

 


Тест на швидкість читання. Перевір свою швидкість читання та розуміння тексту. (промо)

Нотатки з книги:

“Ринок нейротехнологій у світі зростає із сукупним середньорічним темпом у 12%, і, за прогнозами, до 2026 року досягне 21 мільярда доларів.”

“Відстеження показників свого організму — це більше, ніж просто мода. Це новий спосіб жити й думати про себе.”

“Сучасний лібералізм спирається на концепцію свободи, дану нам англійським філософом Джоном Стюартом Міллем у його класичній праці «Про свободу» 1859 року.”

“Марк Цукерберґ має рацію. Ней-роінтерфейс — це справді «Святий Грааль». Святий Грааль відстеження даних корпораціями.”

“Приватність розуму є критично важливим аспектом когнітивної свободи. Але, як і всі права на приватність, вона не є абсолютною. Люди можуть і повинні мати право надавати іншим доступ до активності свого мозку. Будуть випадки, коли ми захочемо це зробити, щоб сприяти дослідженням або в обмін на товари й послуги. І будуть випадки, коли суспільство вимагатиме відстеження активності наших мізків, коли життя інших будуть під загрозою.”

“Працівники в організаціях з високим рівнем довіри продуктивніші, мають більше енергії, краще співпрацюють і є більш лояльними”

“я відкрила для себе новий метод, який мені допоміг: техніка помодоро, винайдена Франческо Чірілло в 1980-х роках. Ви обираєте завдання, на якому треба зосередитися, встановлюєте таймер на двадцять пʼять хвилин (оригінальний таймер мав форму помідора, або ротооо італійською), і зосереджуєтеся на цьому завданні й тільки на ньому. Після цього робите пʼятихвилинну перерву й починаєте знову.39 Мої діти навчилися чекати на таймер, перш ніж відволікати мене, а я навчилася писати двадцятипʼятихвилинними ривками.”

“СоgC2 (скорочення від «Cognitive Command and Control», когнітивне командування й контроль) від Lockhead. Ця технологія надає компаніям нейрофізіологічну оцінку робочого навантаження в режимі реального часу, аби вони могли «розуміти цикли продуктивності окремих людей і команд» та «оптимізувати свою робочу силу для підвищення продуктивності й покращення задоволеності працівників»”

“Дослідження, проведене серед девʼятисот команд Boston Consulting Group у тридцяти різних країнах, показало, що періоди бездіяльності критично важливі для успіху працівників, адже вони посилюють пильність, підвищують креативність і покращують результат роботи. Креативні ідеї і рішення залежать від блукання думок не менше, ніж від зосередження на завданні.”

“Нещодавно LinkedIn провела опитування серед трьох тисяч американців і виявила, що 66 відсотків з них відчувають «недільну настрашку»— стрес і тривогу в неділю ввечері перед початком робочого тижня. Сорок один відсоток респондентів сказали, що їхній недільний вечірній неспокій посилився після пандемії COVID-19. У покоління Z справи ще гірші: аж 78 відсотків з них відчувають такий острах. Їхній стрес викликають непомірні робочі навантаження, низька винагорода, конфлікти з колегами, навислий страх звільнення або скорочення й брак можливостей для розвитку.”

“Нейротехнології повинні бути інструментом розширення можливостей, а не засобом контролю,”

“Свобода думки явно захищена як абсолютне право людини в статті 18 Загальної декларації прав людини, статті 18(1) Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (МПГП) (багатосторон-ній договір, який зобовʼязує держави поважати громадянські й політичні права людини), і статті 9 Європейської конвенції з прав людини. Це означає, що, на відміну від приватності розуму, яка зважує право особи на приватне життя з інтересами суспільства в кожному конкретному випадку, свобода думки особи в жодному разі не повинна порушуватися в імʼя загального блага.”

“у Сіньцзян-Уйгурському автономному районі китайська влада провела масовий збір біометричних даних уйгурів і використовує їх для цілеспрямованої дискримінації.”

“Епілептичні напади повʼязані з короткими сплесками аномальних електричних сигналів у мозку. Тоніко-клонічний напад призводить до втрати свідомості й конвульсій, але не всі напади настільки драматичні; деякі можуть викликати короткочасне відчуття дезорієнтації, а в інших випадках людина може виглядати нормальною і бадьорою, але насправді перебувати в трансі.”

“Червоною ниткою, яка проходить крізь усі ці дискусії, є питання того, чи маєте ви право отримувати інформацію про себе без посередників. Я переконана, що традиціоналісти перебувають на хибній стороні історії. Думка про те, що споживачі занадто неграмотні в медичних питаннях, щоб заслуговувати на самостійний доступ до власного мозку, принижує пересічну людину й позбавляє її можливості стати освіченішою. Щоб навчити людину читати, ви не станете забирати в неї книжки - ви навчите її їх читати. Вимагати, щоб усі наші дані фільтрували експерти-це все одно, що дозволити лише експертам читати вголос книги для неписьменних. Заяви про медичну грамотність бентежать ще більше на історичному тлі її використання як інструменту для позбавлення людей прав. У закликах заборонити людям відстежувати власну мозкову активність можна почути відлуння тих дій. Воістину неправильна сторона історії. Використовуючи споживчі нейротехнології, можна дізнатися об-надійливі, захопливі й навіть потенційно неприємні факти про себе. Але це не причина забороняти чи обмежувати доступ до цієї інформації, якщо вона достовірна. Я не намагаюся заперечити важливу роль експертів і регуляторів у сфері нейротехнологій — нам потрібні їхні батоги й пряники, аби заохочувати виробників ретельно перевіряти безпеку й ефективність своїх продуктів і надавати результати таких перевірок споживачам. Це розширює можливості споживачів, а не позбавляє їх прав.”

“Австралійські вчені провели оцінку наукових доказів ефективності ігор для тренування мозку й виявили, що дослідження, які підтверджують дієвість «BrainHQ» і «Cognifit», були добре сплановані, контрольовані й належним чином рандомізовані. У людей, які грали в ці ігри протягом кількох тижнів, помітно покращилася швидкість обробки інформації, увага, памʼять, мислення й виконавчі функції.”

“Після вивчення понад трьох тисяч партій, зіграних сорока шахістами, вчені виявили, що принаймні два препарати можуть суттєво покращити результати гравців: модафініл — в середньому на 15%, і риталін — на 13%. Навіть кофеїн, найпоширеніший підсилювач когнітивних функцій, покращував результати в серед- ньому на 9%!”

“Наше суспільство сповнене правил, створених для сприяння загальному добробуту, особливо в тих випадках, коли ціна альтернативної поведінки для суспільства вважається надто високою. Але коли замість цього їх використовують для втручання в прийняття суто особистих рішень, тоді суспільство починає зазіхати на індивідуальні свободи без достатнього для таких кроків обґрунтування.”

“Гіпокамп функціонує як оперативна памʼять (памʼять з довільним доступом) компʼютера. Він обробляє і тимчасово зберігає нові спогади протягом короткого періоду часу, перш ніж передати їх в кору головного мозку, де відбувається консолідація для довгострокового зберігання.”

“Ми не повинні перешкоджати індивідуальному вибору лише тому, що бажаємо більшої уніфікації або маємо певні погляди на те, як люди повинні реалізовувати своє право на когнітивну свободу. Повага до права людини на самовизначення - включно з правом підсилювати чи послаблювати власний мозок — сприятиме подальшому процвітанню людства. Але це процвітання опиниться під загрозою без кращого визначення того, що можна дозволити робити з нашими мізками іншим.”

“Здатність робити висновки про те, що думають інші, і передбачати їхні дії на основі їхніх внутрішніх психічних станів відома в психології як «теорія розуму»… Спостерігаючи за невербальними ознаками упереджень, переконань і бажань людини, можна не лише зрозуміти її думки глибше, ніж нам дозволили б її слова, а й передбачити її імовірну поведінку.”

“Нейромаркетинг передбачає використання виміряних фізіологічних показників і показників мозку для розуміння мотивації, вподобань і процесу прийняття рішень споживачів, щоб забезпечити інформаційну основу для маркетингу, ціноутворення й розробки продуктів.”

“Свобода волі — це наша здатність ідентифікувати себе зі своїми бажаннями. Свобода дії дозволяє нам зробити нашу волю власною через свої дії.”

“Трансгуманізм - це культурний рух, спрямований на вирішення «трагедій» людського становища, а саме проблем старіння, наших фізичних і психологічних обмежень і страждань.”

“На думку філософині Елізи Боген, авторки книги «Майбутня надлюдина» (Future Superhuman), проєкт трансгуманізму вже розпочався, і він трансформує наші життя, тіла й розуми, забезпечуючи виживання нашого виду.”

“Expert Market Research, Global Neurotechnology Market Report and Forecast 2022-2027, Report Summary, accessed July 14, 2022, https://www.expertmarketresearch.com/reports/neurotechnology-market.

“Hai Jin, Li-Jun Hou, and Zheng-Guo Wang, “Military Brain Science - How to Influence Future Wars,” Chinese Journal of Traumatology (in English) 21, no. 5 (2018): 277-80, https://doi.org/10.1016/j.cjtee.2018.01.006

“Angela Haupt, “Set a Tomato Timer? Eat a Frog? Be Like Ike? Comparing 5 Common Productivity Systems,” Washington Post, August 2, 2021, https://www.washingtonpost. com/lifestyle/wellness/productivity-pomodoro-gtd-frog-matrix-lee/2021/08/01/ Ob334dca-efd1-11eb-a452-4da5fe48582d_story.html.”

“Research and Markets, “Global Cognitive Assessment and Training Market 2017- 2021: Aging Population, Increasing Awareness for Brain Fitness & Advancement in Technology Drive the $8.06 Billion Market,” PR Newswire, April 21, 2017, https://www.prnewswire.com/news-releases/global-cognitive-assessment-and-training-market-2017-2021-aging-population-increasing-awareness-for-brain-fit-ness-advancement-in-technology-drive-the-806-billion-market-research-and-markets-300443424.html.

“Michael Grothaus, “This Is the Only Type of Brain Training That Works, According to Science,” Fast Company, August 21, 2017, https://www.fastcompany.com/40451692/ this-is-the-only-type-of-brain-training-that-works-according-to-science; Tejal M. Shah et al., “Enhancing Cognitive Functioning in Healthy Older Adults: a Systematic Review of the Clinical Significance of Commercially Available Computerized Cognitive Training in Preventing Cognitive Decline,” Neuropsychology Review 27, no. 1 (2017): 62-80, https://doi.org/10.1007/s11065-016-9338-9.

“Gordon Pennycook and David G. Rand, “Lazy, Not Biased: Susceptibility to Partisan Fake News is Better Explained by Lack of Reasoning Than by Motivated Reasoning,” Cognition 188 (2019): 39-50, https://doi.org/10.1016/j.cognition.2018.06.011/.

“Katy Steinmetz, “How Your Brain Tricks You Into Believing Fake News,” Time, August 9, 2018, https://time.com/5362183/the-real-fake-news-crisis/.

“Kristen Weir, “Why We Fall for Fake News: Hijacked Thinking or Laziness?,” American Psychological Association (February 11, 2020), https://www.apa.org/news/apa/ 2020/fake-news.”

“Vosoughi, Roy, and Aral, “The Spread of True and False News Online.””

онлайн-вправи для мозку та тренування швидкочитання (промо)

No comments:

Post a Comment

"Битва за твій мозок" Ніта А. Фарахані

  Тест на швидкість читання. Перевір свою швидкість читання та розуміння тексту. (промо) Нотатки з книги: “Ринок нейротехнологій у світі зр...