Sunday, December 26, 2021

Таємне життя розуму (Маріано Сігман)

Таємне життя розуму


Кращі записи з книги:

"Усі мови мають схожу будову. У кожній із них є система фонем, що групуються в слова, а ті, своєю чергою, поєднуються й формують речення. Речення організовані синтаксично, а ще їм притаманна рекурсивність, яка забезпечує всеохопність те ефективність мови."

"Типи знання. Видатний невролог Ларрі Сквайр створив класифікацію, яка об'єднує різні типи знання у дві об'ємні категорії. Декларативне знання - свідоме, і його лекго передати за допомогою слів. Наприклад, правила настільної гри ... Процедурне знання об'єднує вміння й навички, які людина опановує, не усвідомлюючи, що вчиться. Такий тип знань важко експліцитно описати за допомогою мови, наприклад пояснити комусь іншому."

"зорова кора - це найдосконаліша відома людству машина паралельної дії. Зорова система складається з нашарованих одна на одну карт із різними функціями. Наприклад, існує окрема карта, що визначає колір. У зоровій області 4 (V4) нейрони формують глобули - модулі приблизно міліметрового розміру, кожен із яких ідентифікує відтінки кольору на визначеній ділянці зображення. [для простоти зорові області позначають літерою V і числом, яке відображає їхнє положення в ієрархії обчислень. Це означає, що серед понад 60 етапів обробки зображень V4 - один із перших] "

"навчання переважно має вигляд паралелізації процесів мозку."

"Кора головного мозку складається з колонок нейронів, кожна з яких виконує специфічну функцію. Це відкриття принесло Девіду Г'юбелу й Торстену Візелу Нобелівську премію в галузі фізіології."

"Кора головного мозку утворює дві великі системи. Дорсальну, .... і вентральну. З Функціонального погляду це більш вдалий поділ, ніж звичні ліва й права півкулі. До дорсальної частини входять тім'яна й лобова кора, які відповідають за свідомість, рухову діяльність і повільну послідовну роботу мозку. Вентральна частина завідує автоматичними й переважно неусвідомленими функціями, а також швидкою паралельною обробкою інформації."

"Навчання: місток між двома шляхами в мозку. Кора формує досральну й вентральну системи. Навчання - це процес переходу від першої до другої. Коли ми вчимося читати, на зміну повільному вимушеному "літера за літерою" (дорсальна система) поступово приходить уміння швидко й легко вловлювати слово повністю (вентральна система)"

"Здебільшого навчання означає автоматизацію процесу й вивільнення дорсальної системи, щоб перемикати увагу й розумові зусилля на інші проблеми."

"читання - це універсальне вікно у світ знань і культури, з-поміж усіх людських умінь воно найбільш необхідне."

"Чомські (Хомські) обгрунтував, що існують елементи, притаманні всім мовам, проте алфавіти світу також мають спільні риси."

"всі алфавіти базуються на обмеженій кількості штрихів. Г'юбел і Візел отримали Нобелівську премію, довівши, що кожен нейрон первинної зорової кори помічає штрихи в невеликому діапазоні своєї чутливості. Штрихи є основою всієї зорової системи, цеглинками, які її утворюють. І всі абетки побудовані з цього матеріалу. Сюди належать горизонтальні й вертикальні лінії, кути, дуги, скісні риски. Якщо підрахувати частотність штрихів у всіх алфавітах, побачимо дивовижну закономірність: в абетці найпоширеніші лінії, які постійно трапляються в природі."

"Алфавіти узурпували елементи, які наша зорова система вже натренувалась розрізняти."

"Ті, хто тільки почав читати, вимовляють літери ніби в сповільненій зйомці. Після численних повторень процес автоматизується, і вентральна частина зорової системи створює новий ланцюг для розпізнавання букв шляхом перекомбінування вже наявних ланцюгів, які ідентифікують штрихи. Тепер літери стають цеглинами зорової системи, і, як шматки конструктора, перекомпоновуються, щоб можна було розпізнавати склади. На наступному рівні перебувають атоми читання - склади. Дитина читає слово "тато" за два цикли, по одному на склад. Пізніше, коли навички читання повністю сформовані, людина за один підхід сприймає все слово як окремий об'єкт. Тобто читання перетворюється з послідовного процесу на паралельний. Опанувавши його, мозок людини набуває здатність цілісно вихоплювати більшість слів, окрім дуже довгих і складних."

"Звідки ми знаємо, що дорослі читають слово за словом? По-перше, очі читача зупиняються на кожному слові. Пауза триває приблизно триста мілісекунд, а тоді погляд різко й швидко перескакує далі. У системах письма на зразок англійської (зліва направо) ми фокусуємося на першій третині слова, а звідти мозок ковзає праворуч, у майбутнє тексту. Звісно, цей скрупульозний процес повністю імпліцитний, автоматичний і несвідомий. Наступний доказ - фіксування часу, потрібного на прочитання слова. Якби ми робили це літера за літерою, то часовий інтервал був би пропорційний довжині слова. Проте він однаковий для слів із двох, трьох, чотирьох чи п'яти літер. Це велика майстерність паралелізації: байдуже, скільки вузлів потрібно для операції - один, десять, сто чи тисяча. У процесі читання паралелізацію обмежують тільки дуже довгі й складні слова, наприклад, дихлордифенілтрихлометилметан. Але в діапазоні від двох до семи літер час на читання однаковий. А от для людини,яка лише вчиться читати або страждає на дислексію, тривалість "опанування" кожного слова справді залежить від кількосіт літер у ньому."

"Паралельне читання - це фінальна фаза, шлях до якої лежить через створення перехідних функцій"

"ми розглянули дві різні системи мозку: перша - універсальна, але повільна лобово-тім'яна, друга - вентральна, яка автоматично й дуже швидко виконує вузькопрофільні завдання. Ці системи співіснують, і доречність першої або другої залежить від етапу навчального процесу. Коли ми вміємо читати досконало, то в основному послуговуємося вентральною системою. Але іноді через нерозбірливий почерк, літери незвичної форми, вертикальний або джеркальний запис чи великі проміжки між словами вмикається дорсальна. Вентральна система зупиняється через недостатню гнучкість нейронних люнцюгів. У таких випадках ми читаємо так само, як люди з дислексією. Труднощі з прочитанням капчі (CAPTCHA) виникають тому, що вентральна система не здатна розрізнити спотворені літери. Тоді ми виводимо з режиму сну послідовну систему читання й повертаємося в давні часи, коли тільки опановували це вміння."

"Сьогодні на позначення здатності мозку трансформуватися використовують термін пластичність."

"коли людина опановує читання, вона одночасно вчиться говорити й слухати."

"Поширена думка, що проблема дислексії криється у зоровому аналізаторі, помилкова: зазвичай найбільше труднощів спричиняє світ звуків, а саме розпізнавання й вимова фонем."

"в дітей є своєрідний учительский інстинкт. Вони природжені вчителі. Дитина, яка знає якусь інформацію, прагне нею поділитись."

"Cohen, Laurent, et al. 'Reading normal and degraded words: contribution of the dorsal and ventral visual pathways', Neuroimage 40.1 (2008): 353-66"

"Dehaene, Stanislas. Reading in the Brain: The News Science of How We Read. Penguin Books, 2009"

"Dehaene, Stanislas., et al. ''The neural code for written words: a proposal', Trends in Cognitive Science 9.7 (2005): 335-41"

"Maguire, Eleanor A., et al. 'Routes to remembering: the brains behind superior memory', Nature Neuroscience 6.1 (2003): 90-95"

"O'Regan, J.Kevin. 'Eye movements and reading', Reviews of Oculomotor Research 4 (1990): 395"
"Sigman, Mariano, and Stanislas Dehaene. 'Brain mechanisms of serial and parallel processing during dual-task performance', Journal of Neuroscience 38.30 (2008): 7585-98"

"Vinchier, Fabien, et al. '"What" and "Where" in word reading: ventral coding of written words revealed by parietal atrophy', Journal of Cognitive Neuroscience 18.12 (2006): 1998-2012"

"Vinchier, Fabien, et al. 'Hierarchical coding of letter strings in the ventral stream: dissecting the inner organization of the visual-form system', Neuron 55.1 (2007): 143-56"

"Bruer, John T. 'Education and the brain: a bridge too far', Educational Researcher 26.8 (1997): 4-16"

Швидкочитання вправи (promo)

Friday, December 24, 2021

Тут усередині. Путівник глибинами мозку

Тут усередині. Путівник глибинами мозку
Що таке тренування мозку? (promo)

Кращі нотатки з книги:

"книжку, присвячену мозку, завдяки якій ми зможемо зануритися у світ думок, емоцій, пам'яті, знань і яка допоможе і нам, і читачам краще зрозуміти цей нейровірний безмір, у якому ми існуємо і з допомогою якого відчуваємо, пам'ятаємо, вивчаємо, діємо, творимо, ..."

"кожен мозок вбирає в себе життя інших мозків, які перебувають поруч (друг) або на відстані (автор книжки, яку ви читаєте, що жив сто років тому ...)"

"Ви - це все те, чого ви навчилися. Все те, що ви пам'ятаєте. Пам'ять - це ви."

"Мозок є гнучким, наче пластилінова кулька. Ліпити його нам допомагає наш життєвий досвід: кожен друг, кожна пісня, кожна книжка, кожен виклик."

"За останні три мільйони років розмір нашого мозку зріс утричі порівняно з іншими приматами, до яких належимо і ми: з 450 грамів до майже 1300... Причина відома: ми почали все більше потребувати нашого мозку, що змусило його рости."

"Найрозвиненішою частиною головного мозку людини є саме та частина, яка відповідає за нашу здатність до розумової діяльності: кора головного мозку - зовнішній змрошкуватий шар товщиною 2-4 міліметри."

"На мозок припадає приблизно 2% ваги нашого тіла, однак на його живлення витрачається п'ята частина всієї енергії, яку ми отримуємо від їжі!"

"Мозку потрібно 25 років, щоб повністю сформуватися."

"Цікавою для нас є не так кількість нейронів, як те, що їм вдається робити, щоб підтримувати єдність між собою. Саме ця єдність дає мозкові життя."

"На 24 тижні вагітності мозок ембріона вже має досить вагомий багаж нейронів - майже 86 мільярдів - і щохвилини створює між ними мільйони зв'язків (синапсів). "

"Вважається, що до 10 років зникає 50% синапсів, які існували у віці двох років. Це вже дає нам певні уявлення про мозок дорослого: він перетворюється на спеціалізований мозок (проте, зауважте, завжди готовий вивчити щось нове)"

"Префронтальна кора централізує й управляє інформацією з інших зон, відповідає за абстрактне мислення, емоції, рішення й формування моралі, за наші плани на завтра й на наступні тижні. Допомагає нам оцінювати складні ситуації, як-от з'ясувати, що є "правильним", а що "неправильним". Йдеться про ту частину мозку, яка робить нас відповідальними й незалежними дорослими."

"Наші відчуття - це єдиний спосіб контакту із зовнішнім світом. Саме завдяки слуху, дотику, зору, смаку і нюху ми спілкуємося, вчимося, пізнаємо і спізнаємося зі світом і з собою. І саме завдяки тій інформації, яку органи чуття передають мозку, ми надаємо світові сенсу."

"третина кори головного мозку відповідає за зір!"

"тренування посилює нейронні мережі. Якщо хочете щось робити добре - тренуйтеся."

"Читання є одним із найскладніших завдань для мозку: вченим вдалося з'ясувати, що під час цього активізується 17 ділянок мозку! Ось лише деякі з них: зір - для розшифрування символів, якими є літери; слух - бо з кожним звуком і складом асоціюються певні літери; пам'ять - завдяки якій ми пам'ятаємо кожне слово й пов'язаний з ним зміс; логіка - або вміння надавати сенс кожній фразі." !!!

"пам'ять завжди працює асоціативно. Ми здатні отримати доступ до спогадів завдяки різноманіттю стимулів: запаху, музиці, фотографії або самому лише голосу."

"свідомість, це те, що ми втрачаємо, коли поринаємо у глибокий сон без сновидінь або коли перебуваємо під наркозом, і це те, що ми відновлюємо, коли прокидаємось (Антоніо Дамасіо)"

"наш розум перебуває у несвідомому стані лише вві сні, під анестезією, у стані непритомності або захворювання мозку"

"часто нас засмучує чи тішить не те, що сталось, а те, що ми про це думаємо"

"метаемоції, тобто емоції, які ми відчуваємо щодо власних емоцій"

"фобія - це інтенсивний та ірраціональний страх щодо будь-чого"

"моменти, коли ми почуваємося найщасливішими, це ті моменти, які ми проводимо в товаристві інших людей, особливо коли допомагаємо їм і почуваємося чимось корисними."

"медитація - це вид діяльності, який дозволяє поглянути всередину себе, зосереджуючись на ритмі нашого дихання."

4 кращих книг про швидкочитання (промо-лінк)

Thursday, December 23, 2021

Сила забування (Майк Байстер)

Сила забування
№1 Додаток для тренування пам'яті (promo)

Кращі записи з книги:

"Пам'ять - матір усієї мудрості (Есхіл, 525-456 рр. до н. е.)"

"навчившись забувати інформацію, ми отримаємо здатність пам'ятати, що маємо працювати швидше та більш організовано протягом дня."

"Зараз ми визнаємо той факт, що навчання - це довічний процес, який дозволяє не відставати від змін. А найбільш нагальна задача - навчити людей навчатися. (Пітер Друкер)"

"Ефективний мислитель - це людина, яка, незважаючи на божевілля сучасного життя, усе тримає під контролем"

"Увага - це непоновлюваний ресурс"

"Відволікання крадуть значно більше, ніж дорогоцінний час"

"втрата уваги погіршує ефективність, незалежно від складності завдання, і що така втрата уваги провокує підвищення активності префронтальної кори головного мозку."

"Усвідомлена конецентрація та мимовільна увага (тобто перемикання уваги на певне відволікання, що потрапило на очі) - не одне й те саме... Наш мозок звертає увагу на ті чи інші речі чи об'єкти у два способи: "згори вниз", або ж усвідомлена, цілеспрямована увага (наприклад, коли ви зосереджуєтеся на читанні) та "знизу вгору", або ж рефлекторна увага на інформацію, що мприймається органами чуття (голосні звуки, яскраві кольори)"

"Тест Струпа (який використовують для вивчення дії фокусування) ... став широко використовуватися в психології для визначення, як швидко людина може розпізнавати кольори та слова, коли ті не обов'язково збігають."

"з докладних досліджен нейробіологів нам відомо, що люди, яким вдається блокувати свої мимовільні реакції, використовують для цього одну конкретну ділянку головного мозку. Вона розташована в префронтальній корі, між лівою та правою скронею, і, як виявляється, є ключем до усіх видів обмежень (вона називається правою та лівою вентролатеральною префронтальною корою)"

"700,000 = ваша щоденна кількість думок"

"тренуючи наш мозок ми стимулюємо утворення нових нейронних зв'язків"

"Доведено: якщо не спати всю ніч, його здатність поглинати в себе нові факти знижується майже на 40 %"

"Зосередженість і концентрація. Коротше кажучи, зосередженість полягає в тому, щоб залишитися уважним у даний момент часу, тоді як концентрація - у тому, щоб залишитись зосередженими стільки, скільки потрібно для досягнення певного призначення або мети."

"наша пам'ять працює на двох різних рівнях: короткостроковому та довгостроковому."

"Звички - це шаблон мислення, якого ми дотримуємося в процесі осмислення."

"розташувати літери певного слова за алфавітним порядком. Мабуть, це найкраща розумова вправа для регулярних тренувань. Чому? Бо в ній задіяні фундаментальні механізми розпізнавання патернів, хоч ви можете навіть не уявляти, що вони там є." !!!

"перцептивне навчання - це здатність використовувати свою інтуїцію для вирішення завдань та "прорахунку" деяких речей. Люди з добре розвиненими навичками перцептивного навчання ніби мають магічне "третє око""

"перцептивне навчання підштовхує людину до творчості в тих моментах, де раніше креативне мислення не застосовувалося, і згодом це переростає у звичку."

"Численні дослідження показали, що за належної практики нейрони певних ділянок мозку починають спеціалізуватися на розпізнаванні важливих патернів. Виявлення таких закономірностей вивільняє ресурси нашого розуму, які можна направити на застосування методу дедукції в перевірці відповідей або для розв'язання більш складних задач."

"Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу, я пам'ятаю. Те, що я роблю, я розумію. (Конфуцій)"

"зосередженість - здатність загострювати увагу в даний момент часу, тобто не зводити очей з цілі та уважно слідкувати за тим, що відбувається на ваших очах прямо зараз, ні на що не відволікаючись."

"концентрація охоплює ширшу картину. За допомогою концентрації ми можемо розглядати процес у цілому, а не окремі його елементи."

"Неможливо приділяти увагу одночасно двом речам"

"На думку дослідників з Кембриджського університету, неважливо, в якій послідовності розташовані літери в слові. Важливо лише те, щоб перша і остання (летара) стояли на своїх місцях. Решта може стояти де завгодно, і ви все одно зможете прочитати слово без проблем. Це тому, що людський мозок не читає кожну літеру окремо, а все слово одразу."

"Мета освіти повинна полягати в тому, щоб навчити нас, яа саме думати, а не про що думати. Покращити наш розум, щоб ми могли самостійно мислити, замість того щоб перевантажувати пам'ять думками інших людей."

"Пам'ять - це основа інтелектуальних здібностей та самого процесу навчання."

"Деякі дослідження довели, що, підтримуючи розумову активність, можна зменшити ризик розвитку хвороби Альцгеймера на 50 %"

"Використовуйте свої сильні сторони і працюйте над слабкими. Ставтеся до себе справедливо і ніколи не полишайте справу тільки через те, що вона у вас не дуже виходить. Навчайтеся всюди, де можете."

"здатність організовувати свій розум - це те, що розділяє тих, хто досягає високих результатів, і тих, хто не досягає нічого."

"інформацію набагато простіше запам'ятовувати, якщо вона згрупована в окремі блоки"

"Секрет полягає в тому, щоб засвоювати матеріал не слово в слово, а думка за думкою."

"Палац пам'яті - уявне місце, куди можна вирушити, щоб згадати інформацію"

"Навчання не досягається випадково. Його треба палко прагнути та старанно займатися ним. (Ебігейл Адамс)"

"Пам'ять - це бібліотека розуму (Френсіс Фаувел-Гуро)"

"Головне в житті ... ніколи не припиняти навчатися."

"найкращий вислів Елвіна Тоффлера, американського письменника та футуриста: "У XXI столітті несовіченими будуть не ті, хто не вміє читати та писати, але ті, хто не може навчатися, забувати вивчене та заново вчитися.""

"мозок можна порівняти з м'язом - що більше ви його тренуєте, то сильнішим він стає, а що потужніший ваш мозок, то більше ви можете з його допомогою зробити."

"виконавча функція - це набір умінь і навичок, що визначають нашу поведінку. До їх числа належить короткочасна пам'ять, реакція на відстрочене задоволення і здатність до вирішення завдань - усі вміння, які необхідні людині для ефективного функціонування."

"Американська академія педіатрії не рекомендує дітям до двох років взагалі дивитися телевізор."

"Пазли, ігри та інтелектуальні вправи для всіх та кожного. Lumosity, "Play with Your Mind", Happy Neuron, My Brain Trainer, Queendom, BrainBuilder, Braingle, Sporcle, BrainBashers, Boatload Puzzles, JigZone, Puzzle Baron."

"Математичні ресурси для всіх та кожного. Wolfarm MathWorld, The Math Forum, Math is Fun, Coolmath 4 Kids, Math Maze, Cut the Kont, SuperKids Math Worksheet Calculator, "

"Навчання - справа добровільна ... втім, як і виживання (Вільям Едвардс Демінг)"

4 кращих книг про швидкочитання (промо-лінк)

Thursday, December 9, 2021

Чудовий ранок [Miracle Morning] (Гел Елрод)

Що таке тренування мозку? (promo)

Кращі нотатки з книги:

"важливо розуміти, що відповідальність і провина - це різні речі. Провина вказує на того, хто винен у чомусь, а відповідальність - хто змінюватиме ситуацію на краще."


"Кевін Брейсі: "Якщо хочеш змінити своє життя, будь готовим до того, що потрібно буде робити щось по-іншому""

"До мого переліку потрапили медитація, позитивні твердження, візуалізація, письмо, читання і фізичні вправи."

"моє минуле не рівнозначне моєму майбутньому"

"треба мати чітку мету життя"

"будь-яка людина переймає риси тих п'яти осіб, з якими вона проводить найбільше часу."

"Шукайте людей, котрі повірять у вас, пишатимуться вами і допоможуть досягти обраної мети"

"рівень успіху в будь-якій сфері життя залежить від особистісного розвитку - тобто від знань, умінь, переконань, звичок тощо."

"Найсумніший момент - наприкінці життя озирнутися назад і, на жаль, збагнути, що ви могли би зробити і мати значно більше."

"надмірний сон спричиняє депресію"

"Ранній підйом, особливо якщо є чітка мета, завжди наповнює людину силами на весь день."

"Крок перший: перш ніж лягати спати, чітко визначте свої наміри (ваша перша думка після пробудження зазвичай та сама, що й остання перед сном)"

"Крок другий: поставте будильник подалі від ліжка"

"Крок третій: почистье зуби"

"Крок четвертий: випийте скланку води"

"Ваше життя, як і життя кожної людини, складається з фізичного, інтелектуального, емоційного і духовного аспектів."

"Фізична складова життя - це піклування про тіло, здоров'я та енергію. Інтелектуальний аспект охоплює розум і думки. Емоційний стосується стосується емоцій, почуттів і переконань. Духовна складова - це наш нематеріальний світ, який складається з духу, душі і невидимої вищої сили, яка контролює нас і керує нами."

"зовнішній світ - це відображення нашого внутрішнього світу"

"починайте день у тиші"

"кілька моїх улуюблений занять, які я практикую в тиші у довільному порядку: медитація (зазвичай іде першою), молитва, роздуми, глибоке дизання, подяки."

"Сенс медитації полягає у мовчанні й зосередженні на чомусь. Ви, напевно, знаєте про дивовижну користь медитації. Згідно з науковими дослідженнями, іноді медитація може бути ефективнішою за ліки."

"мудрість починається із запитань"

"Якщо не знайдете часу для фізичних вправ, найімовірніше, доведеться знайти час для хвороб. (Робін Шарма)"

"Людина, яка не читає, не має жодних переваг порівняно з тим, хто не вміє читати (Марк Твен)"

"Читання для роздуму - як фізкультура для тіла і молитва для душі. Ми самі стаємо книжками, які читаємо. (Метью Келлі)"

"Мрієте стати мультимільйонером? На книжкових полицях є багато книжок, автори яких досягнули вершини фінансового успіху і навчать вас, як це зробити. Назву кілька моїх улюблених авторів: М. Дж. Демарко "Швидкісна смуга для мільйонерів" (Millionaire Fastlane); Наполеон Гілл "Думай і багатій" (Think and Grow Rich); Харв Екер "Думай як мільйонер" (Secrets of the Millionaire Mind); Дейв Ремзі "Перетворення грошей" (Total Money Makeover)"

"підрахуємо: читання десяти сторінок на день - це приблизно 3650 сторінок на рік, тобто вісімнадцять книжок про саморозвиток і самовдосконалення обсягом 200 сторінок"

"перш ніж почати читати книжку, запитайте себе, чому си обрали саме цей твір, що очікуєте отримати в результаті - і не забувайте про це."

"оцініть користь для здоров'я і наслідки від споживання пенвих продуктів. І поставитись до цього потрібно дуже серйозно"

"ви - те, що ви їсте"

"Пам'ятайте: коли ви берете на себе повну відповідальність за все, що відбувається у вашому житті, ви водночас заявляєте про своє право змінювати в ньому будь-що."

"Мотивація змушує нас починати щось робити. А звичка - змушує не зупинятися (Джим Рон)"

"Роби те, що правильно, а не те, що легко"

"Замініть критику на співчуття, скарги - на вдячність, страх - на любов"

"Сміливо йдіть назустріч своїй мрії щодня, ніколи не зупиняйтеся, і тоді ніщо не стане вам на заваді."

Що почитати українською. (promo)

Saturday, December 4, 2021

Протестантська етика і дух капіталізму (Макс Вебер)

Протестантська етика і дух капіталізму 4 кращих книг про швидкочитання (промо-лінк)

Нотатки з книги:

"Макс Вебер належить до найвпливовіших соціологів XX сторіччя. До його ідей та висновків сьогодні постійно звертаються фахівці - соціологи, економісти і юристи, політологи і культурологи. Світову славу вченому принесли дослідження культурно-духовних джерел новоєвропейського капіталізму, праці з історії господарства й господарської етики світових релігій, новаторські відкриття в галузі соціологічної та політичної теорії."

"Г. Зіммель, який у своїй широковідомій праці "Філосоіфя грошей" (1900) спробував усебічно осмислити роль грошей не лише як регулятора ринкових стосунків, а і як чинника, який впливає загалом на людське спілкування і культуру."

""духом" сучасного капіталізму М. Вебер називає, як сказалаи б сьогодні, певний "менталітет", коли люди цілеспрямовано прагнуть збагачення в рамках своєї професійної діяльності й водночас свідомо обмежують себе у витратах на споживання, надаючи, знову ж таки цілком свідомо, своєму способові життя деякого аскетизму. Люди за такою ментальністю здатні без особливих внутрішніх труднощів адаптуватися до вимог капіталізму як раціональної економічної системи; з іншого боку, сама ця система швидко впроваджується й ефективно функціонує там, де такий менталітет набув масового поширення."

"пам'ятай, що час - це гроші"

"пам'ятай, що кредит - це гроші."

"Пам'ятай, що гроші мають плодоносну природу і здатні породжувати нові гроші, їхнє потомство може множитися ще більше і так далі."

"Людина "від природи" не прагне заробляти гроші, ще більше грошей. Вона хоче просто жити, жити так, як звикла, і заробляти стільки, скільки потрібно для такого життя. Скрізь, де сучасний капіталізм починав підвищувати "продуктивність" людської праці шляхом посилення її інтенсивності, він стикався із неймовірно потужним опором з боку цього лейтмотиву докапіталістичного ставлення до праці; стикається він із таким опором і сьогодні - і то частіше, що "відсталіші" (з капіталістичного погляду) ті робітники, з якими він має справу."

"поняття професійного покликання в Лютера залишається традиціоналістським. Професія як покликання - це те, що людина повинна прймати як волю Господню, те, чому вона мусить "скоритися". Таке розуміння домінує в лютеранському вченні, хоча в ньому проглядається й інша ідея, згідно з якою професійна діяльність - головне завдання, яке Бог поставив перед людиною."

"Історичними носіями аскетичного протестантизму (у загальному розумінні цього поняття) виступають насамперед такі чотири його напрямки: 1) кальвінізм у тій ого формі, якої він набув у низці країх Західної Європи, завоювавши там панівне становище в XVII столітті; 2) пієтизм; 3) методизм; 4) секти, що утворювалися на базі анабаптистського руху."

"другим оригінальним напрямом протестантського аскетизму можна (поряд з кальвінізмом) уважати перехрещенство та секти, що вийшли з нього протягом XVI - XVII ст., - баптистів, менонітів і насамперед квакерів."

"Ідею професійного покликання найпослідовніше обгрунтовує англійський пуританізм, що виріс на грунті кальвінізму, тож ми, дотримуючись принципів нашого дослідження, головну увагу зосередимо на одному з його прибічників. Ідеться про Річарда Бакстера, творчість якого відрізняється від робіт багатьох інших літературних представників пуританської етики яскраво вираженою практичністю і миролюбною спрямованістю і водночас усезагальним визнанням, доказом чого є постійне перевидання його праць і їх переклади на інші мови."

"Його (Бакстера) "Christian directory" - це найповніший компендіум моральної теології пуритан, що повністю грунтуєтсья на особистому практичному досвіді спасіння душі. Німецький пієтизм репрезентують "Теологічні роздуми" Шпенера, квакерство - "Апологія" Барклея..."

"Уся головна праця Бакстера - це настійна, часом досить пристрасна проповідь наполегливої, постійно фізичної чи розумової праці."

"Небажання працювати - це симптом відсутності благодаті."

"Богові угодна не просто праця як така, а лише раціональна праця в рамках професії. Пуританське вчення про професійне покликання завжди підкреслює методичний характер професійної аскези, на відміну від інтерпретації Лютера, який розглядає професійне покликання як покору власній долі, яку наперед визначив Господь."

"Буржуазний підприємець, переконаний, що діє милістю Божою та з Божого благословення (за умови, що він не порушував меж формальної коректності, ...), мав право дбати про свої ділові інтереси і навіть був зобов'язаний робити це. Ба більше, релігійна аскеза давала в його розпорядження тверезих, добросовісних, надзвичайно працлюбних працівників, що сприймали роботу як угодну Богові життєву мету. Аскеза забезпечувала йому непорушну впевненість у тому, що неоднаковий розподіл земним благ, так само як передвизначення спасіння лише небагатьох, - це справа провидіння Божого, що має свою таємну, не відому нам мету."

"Ставлення до праці як до покликання стало для сучасного робітника так само типовим, як і аналогічне ставлення підприємця до наживи. Такий проникливий американський спостерігач, як сер Вільям Петті, описав цю нову для того часу ситуацію, вказавши на те, що економічну могутність Голландії XVII століття можна пояснити наявністю там численних dissenters* [дисидентів] (кальвіністів і баптистів), - людей, які вбачають у праці та інтенсивній підприємницькій діяльності свій обов'язок перед Богом."

"Один із конститутинвих компонентів сучасного капіталістичного духу, і не лише його, а всієї сучасної культури, - раціональна життєва поведінка на основі ідеї професійного покликання - постав із духу християнскьої аскези."

"в міру того, як аскеза виходила з чернечої келії в професійне життя й оволодівала світського мораллю, вона починала відігравати певну роль у формуванні грандіозного космосу сучасного посподарського устрою, пов'язаного з технічними й економічними передумовами машинного виробництва, який у наш час примусово формує стиль життя кожної людини, - причому не лише тих людей, які безпосередньо пов'язані з ним своєю виробничою діяльністю, а й узагалі всіх, хто з моменту народження втягнутий у цей механізм."

Що таке Швидкочитання? (promo)

Friday, December 3, 2021

Диво п'ятої ранку (Джефф Сандерс)

Диво п'ятої ранку. Як підкорити свій день ще до сніданку
Тренування мозку (промо-лінк)

Кращі нотатки з книги:

"ранній підйом заради великої мети - моє найкраще особисте і професійне рішення за останні роки, бо навіть за все життя."

"п'ята ранку символізує щось більш приголомшливе і таки дивовижне.
1) П'ята ранку - це час, коли навкруги лише злагода, спокій і безтурботність. 2) П'ята ранку символізує контроль. 3) П'ята ранку може стати вашим найдорожчим активом."

"Комфорт - ворог величі."

"велич як активне прагнення до реалізації потенціалу. Велич - не зароблений статус чи кінцева мета. Це процес, нескінченна битва і щоденна боротьба. Велич - це нова, краща версія себе з ранку до ранку."

"Ерл Найтінгейл - батько сучасного руху особистісного розвитку - визначає успіх як "прогресивну реалізацію гідного ідеалу""

"концентрація - найважливіша навичка XXI століття."

"У книжці "Сила волі" Келлі Макгонігал стверджує, що сила волі - обмежений ресурс, який відновлюється під час сну. З плином дня резерви дисциплінованості й бажання працювати поступово вичерпуються. Під вечір нам уже складніше виконувати легкі завдання, не докладаючи значних зусиль. Якщо волієте скористатися природними циклами мозку, то хапайтеся за можливість перекинути всю важливу роботу на ранок."

"регулярний підйом зрання - це навичка"

"робота заповнює весь відведений на неї час - закон Паркінсона"

"Спорт - основний інструмент здоров'я і продуктивносіт."

"найефективніші щоденні звички - 1) Схоплюйтеся з ліжка спозаранку 2) Пийте спрагло 3) Важлива тиша 4) Фрукти на сніданок 5) Раціон з надихаючої і змістовної інформації 6) Ранкові тренування хоча б і на десять хвилин 7) Ретельно плануйт свій день"

"звичка - це повторювана дія, доведена до автоматизму"

"Nozbi - електронна органайзерна система. Хоч я використовую й обожнюю Nozbi, ви можете обрати інші програми-органайзери серед величезного їх розмаїїтя (зокрема Wunderlist, OmniFocys, додаток нагадувань для пристроїв Apple)"

"Неоціненний досвід я здобув кілька років тому, читаючи книжку Стівена Пресфілда "Як стати профі". У цій короткій, але дуже потужній роботі автор описує ледь помітні зміни, що трапляються в житті аматора, коли той стає професіоналом."

"Композиції сервісу Focus@Will розроблені для того, щоб допомогти зосередитися, відкинути відволікальні фактори, поліпшити увагу й увібрати більше інформації у процесі роботи. Як на мене, то таку музику краще слухати під час читання, письма, навчання чи будь-якої складної розумової діяльності."

"Фізична активність - невід'ємний складник енергійності, продуктивності й кращого здоров'я. Саме тому одна з моїх найулюбленіших стратегій - стіл для роботи стоячи."

Швидкочитання (промо-лінк)

Батько Веп (Terry Pratchett, Террі Пратчетт)

  #1 Додаток для Швидкочитання  (promo) “Смерть не зобовʼязаний особисто зʼявлятися під час припинення кожного життя. У цьому немає необхідн...